Здравната каса и фармацевтичните производители да могат да сключват договори за споделяне на риска, когато се прилагат нови молекули в терапиите, предложи Владимир Афенлиев, директор на дирекция "Лекарствени продукти и диетични храни" в НЗОК по време на в XI-та годишна конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“.
Община Перник обяви обществена поръчка за изграждането на пътен възел на две нива в района на квартал Мошино. Тя е публикувана в регистъра на Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки".
Бъдещото съоръжение ще свързва обходния път за София през Мало Бучино с Републиканския път София - Кюстендил.
Обществена поръчка включва проектиране, строителство и авторски надзор. Прогнозната стойност стойност е 32 млн. лв. без ДДС.
Пътният възел ще бъде изграден на мястото, където улица "Младен Стоянов" пресича републиканския път за Кюстендил. По проекта си предвижда реконструкция на улиците "Младен Стоянов" в участъка от светофара в квартал Мошино до пътя за Кюстендил с дължина 830 метра, както и на ул. "Монтана" - с дължина 1926 метра. Ще се реконструират и всички напречни пресичания, и пътни връзки на двете улици, както и
Районна прокуратура – Шумен постигна за по-малко от седмица ефективни осъдителни присъди за двама мъже, привлечени към наказателна отговорност за кражба от лек автомобил, съобщиха от Апелативна прокуратура - Варна.
Единият от обвиняемите по досъдебното производство - мъж на 53 години, е привлечен към наказателна отговорност за това, че извършил кражба от лек автомобил в условията на опасен рецидив. Той ще търпи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 14 месеца при строг режим на изтърпяване. Другият обвиняем - мъж на 49 години, който извършил престъплението в условията на повторност, беше наказан със 7 месеца „лишаване от свобода“ също при строг режим на изтърпяване на присъдата, допълни Ивана Милева, експерт „Връзки с обществеността“ в Апелативна прокуратура – Варна.
Двамата мъже са задържани непосредствено, след к
Локомотив на товарна композиция е излязъл от релсите на гара Иваново късно снощи, съобщиха от пресцентъра на „Български държавни железници“ (БДЖ). Няма пострадали.
Инцидентът е станал в 22:39 часа. При влизане в гара Иваново на трети коловоз локомотив на товарна композиция на частен превозвач е излязъл от релсите с първата колоос и попречил на преминаването на други влакове. Движението е възстановено в 01:30 часа през нощта.
Не са добри условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Времето е облачно, духа силен до ураганен вятър, на места е мъгливо.
Във високите части има снежна покривка от порядъка на 5-10 см.
Лифтовите съоръжения в курортите не работят заради силния вятър.
От ПСС на БЧК са реагирали на сигнал от турист, който е имал нужда спешно от инсулин. Той се е намирал в заслона на Черни връх и е бил с много висока кръвна захар. Успяхме да го свалим и предадем на Спешна помощ, добавиха от ПСС.
От Националния институт по метеорология и хидрология обявиха за днес жълт код за силен вятър в повечето области на страната. Жълт и оранжев код за силен вятър имаше и вчера.
Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е
По думите му в договорите трябва да бъде указван точният брой на пациентите, които ще се лекуват с иновативния лекарствен продукт и сумата, която Касата ще плати за лечението. Ако се окаже, че с дадената терапия са лекувани повече от предвидените пациенти, индустрията да връща на НЗОК надвишените средства, посочи той. Тези договори трябва да бъдат законово регламентирани, допълни Афенлиев.
През последните три години се одобряват ежегодно около 40 нови молекули и при тях прогнозируемостта на разходите е много лесна, защото идват с готова оценка на здравните технологии, каза още Афенлиев. По думите му от следващата година оценката на здравните технологии за лекарства за терапия на онкологични заболявания вече ще се извършват от Европейската комисия.
Редките болести започват да увеличават дела си в разходите за лекарства в бюджета на Касата, посочи още Афенлиев. Близо 2,5% са пациентите с редки болести, които се лекуват с медикаменти, заплащани от Касата, отбеляза той. Бюджетът за лекарства в НЗОК за тази година е около 2 млрд.лв. и в него са включени медицински изделия и диетични храни с лечебна цел. Според Афенлиев около 250-300 млн.лв. биха били повече средствата за лекарства в бюджета на НЗОК за 2025 г. Фокусът ни ще бъде най-напред върху иновациите, но и не бива да оставаме настрана генеричните медикаменти, защото точно те покриват големи групи от населението, добави той.
Областен информационен център (ОИЦ) – Пазарджик приключи информационната си кампания, която обхвана всички общини в област Пазарджик, съобщиха от ОИЦ. Срещите се проведоха в периода от 2 до 22 ноември и имаха за цел да представят възможностите за финансиране на проекти от Европейските фондове за споделено управление до края на календарната година, добавиха от центъра.
На заключителното събитие, което се състоя в пленарната зала на Община Пазарджик, участие взе Нино Ненов, заместник-кмет на Община Пазарджик с ресор „Европейски фондове, програми и проекти“. В своето изказване Ненов изрази подкрепата на общината към всички заинтересовани страни и припомни, че администрацията и неговият екип са винаги на разположение за партньорства, съдействие и допълнителни разяснения относно възможностите за финансиране по програмите.
По време на кампанията б
Кметът на София Васил Терзиев подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река, който е резултат от проекта “Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София”. Това съобщиха от Столична община на сайта си.
По думите на Терзиев Перловска река е много важна за града, затова има изключително голямо значение какво всеки един прави, за да опази едно от нещата, които ще предопределят дали този град има и какво бъдеще. "Има два феномена, с които трябва да се борим днес – засушаването и наводненията, които причиняват щети. Това е причината да гледаме на водния ресурс толкова сериозно“, заяви кметът Терзиев.
На 15 ноември са представени публично докладът и резултатите от проекта, картирането на реката, проведено през месец октомври 2024. Проучването е направено с финансовата подкрепа на Столичната община в рамките на П
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе връчиха два акта на "Оргахим резинс" АД за разпространение на миризми. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на РИОСВ в крайдунавския град Рени Петрова.
На предприятието за пpoизвoдcтво, тъpгoвия, внoc, изнoc и диcтpибуция нa смоли, дисперсии и лепила "Оргахим резинс" АД са съставени два акта за нарушение на условието за неразпространение на миризми извън границите на работната площадка, записано в комплексното разрешително.
Нарушенията са установени през предходния месец. В инспекцията на 9 октомври са получени многобройни сигнали от граждани за разпространение на миризми. В изпълнение на заповед на директора на РИОСВ в Русе за извънреден контрол в района на производствените площадки на дружества от Източна и Западна промишлена зона са извършени обходи в интервала от 19:00 до
Опашката от товарни автомобили по магистрала "Марица" пред Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" започна да намалява. В момента колоната е около 15 километра, съобщиха от КАТ-Хасково.
Струпването на камиони на пътя започна от 16 ноември, когато Турция временно спря обработката на товари заради планово въвеждане на фаза пет на системата за митнически транзит NCTS.
Това предизвика струпване на тирове на магистрала "Марица", което достигна до 40 километра преди пункта. Вчера ситуацията допълнително се усложни заради катастрофа на два турски камиона, което наложи временна организация на движение и минаване по обходен маршрут. Заради опашките бе предприето и спиране на камиони във вътрешността на страната, каза вчера на пункта директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов.
По трасето със задръстване са осигурени шест патрулни автомобила на
Оряхово днес отбелязва 147 години от своето освобождение. То е свързано непосредствено с обсадата на Плевен, разказа директорът на Историческия музей в дунавския град Евгения Найденова.
„Когато започва обсадата, ген. Гурко решава, че превземането на укрепленията при Оряхово ще е от изключително значение, за да се прекъснат снабдителните връзки на османските войски. Той отделя румънски войски под командването на полк. Слъничану, които се отправят към Оряхово, заедно с руски части, командвани от ген. Майендорф“, посочи Найденова. Те пристигат в съседното на Оряхово село Селановци на 18 ноември и на 19 ноември започват движенията. Румънските войски нападат откъм с. Лесковец, а руските войски заемат позиция към Мизия, тогава Букьовци, за да отвличат вниманието. Основната битка се води от румънските войски. Целият ден е изпълнен със сражения, загиват над 150 войници и п